trešdiena, 2015. gada 29. aprīlis

Gatavošanās dzemdībām.

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com
Dzemdības ir īpašs notikums. 

Dzemdībās piedzimst ne tikai mazulis, dzemdībās dzimst māmiņa un tētis - piedzimst ģimene.

Māte Daba ir apbrīnojama un iedeva sievietei 9 mēnešus, lai sagatavotos mazuļa nākšanai pasaulē.
Sievietes organisms sāk mainīties un gatavoties dzemdībām kopš brīža, kad satiekās un iemīlās divas šūnas. Fizioliģiski sievietes organisms izveidots tā, ka paliekot stāvoklī, organisms it kā ieslēdz automātisko režīmu, tas rūpējās par mazuli un zina kā reaģēt, jaunās dzīvības vajadzības kļūst par prioritāti. 
Gatavošanās gaidāmajām dzemdībām ir ļoti svarīga un ir daudz vairāk par dzemdību somas salikšanu…

"Nevajag dzemdības atstāt nejaušības ziņā, jo mazuļa piedzimšana ir viņa lielākais dzīves notikums un mammas lielākie dzīves svētki, jo visas pārējās dzimšanas dienas būs tikai dzimšanas atceres dienas." 

--- grāmata 'Gaidības un Radības ar prieku'


Sagatavojies maratonam
Dzemdības prasa enerģiju un izturību. Tamdēļ, māmiņai ir jāparūpējās par savu fizisko gatavību. Atkarībā no tā, ko atļauj ginekologs, kurš novēro grūtniecību, var doties uz baseinu, var nodarboties ar jogu, var doties uz grūtnieču vingrošanu, kur iemāca elpot, atslābināties, kā arī sniedz fizisko sagatavotību.


Atrodi informatīvo atbalstu
Sāc apmeklēt topošo vecāku nodarbības. Ne visi pirmsdzemdību kursi un nodarbības ir vienādas.  Atrodi kursus, kuri ir tendēti uz dabīgām dzemdībām.Tava prāta gatavībai ir ļoti liela nozīme dzemdībās. 

Jo labāk būsi informatīvi sagatavota, jo drošāk Tu jutīsies. Ievāc informāciju un izzini kādos veidos sākas dzemdības, kas ir kontrakcijas un kā tās norit, kā norit dzemdības, kādas ir elpošanas tehnikas dzemdību laikā. Lai, kad atnāks Tava un mazuļa satikšanās diena, tā nestu līdzi nevis satraukumu, bet patīkamu pārsteigumu.

"Es ticu – jo vairāk sievietes, kas vēlas dzemdēt dabiski, kļūs zinošākas, uz sevi paļāvīgākas, un ieguldīs tajā zināmu sagatavošanās darbu, jo vairāk no viņām arī piedzīvos dzemdības, kurās necietīs nedz mamma, nedz bērns." 

--- dūla, Linda Rozenbaha


http://robfitch.co
Iemācies uzticēties savam ķermenim

Komplikācijas dzemdībās ir izņēmums, nevis likumsakarība

Mazulis aug māmiņas miesās deviņus mēnešus, pirms ierodas šajā Pasaulē. Sievietes iegurnis, dzemdes un maksts audi ir radīti mazuļa dzemdēšanai. Sievietes smadzenes dzemdībās izstrāda endorfīnus, kas palīdz vieglāk pārdzīvot kontrakciju sāpes. Un galvenais - dzemdībās mazulis nevar nodarīt māmiņai pāri.
Brīžos, kad Tevi pārņem satraukums vai bailes domājot par dzemdībām, skaiti stiprinošo mantru: Dzemdības ir dabisks process. Mans ķermenis zina, kā dzemdēt, tāpat kā zina, kā elpot. Esmu dzimusi, lai laistu pasaulē savus mazuļus!

"Sieviete ir māksliniece, kurā ir prasmes dzemdēt savu bērniņu tā, kā tas būtu viņam vislabāk. Ja vien nodrošina apstākļus šādai dzimšanai." 

--- grāmata 'Gaidības un Radības ar prieku'


Iemācies atslābināties
Sākot ar otro trimesti, katru vakaru pirms gulētiešanas, sasprindzini un atslābini dažādas muskuļu grupas un ķermeņa daļas. Iemācies un izjūti kā tas ir - būt sasprindzinājumā un atslābināties. Vienlaicīgi skaiti mantru: es relaksēju savus pirkstus, es atbrīvoju savas rokas, es atslābinu rokas; es relaksēju savas kājas, es atbrīvoju kāju pirkstus, es atslābinu kājas… 

Es koncentrējos uz savu ķermeni, uz katru kermeņa daļu, no galvas līdz kājām - es atslābinos, es plūstu, es ļaujos.

Šis treninš, kas saucas "Progresīvā muskuļu relaksācija", palīdzēs Tev kontrolēt stresu, bailes, trauksmi un sāpes dzemdību laikā. 15 minūtes, katru dienu, pirms došanās pie miera, ļaus Tev vairāk iepazīt un sajust savu ķermeni.

"Kārtīga elpošana kontrakciju laikā un liela atbrīvošanās starp kontrakcijām ir atslēga veiksmīgai dzemdēšanai."

--- grāmata 'Gaidības un Radības ar prieku'


Uzliec uz papīra savas gaidāmās dzemdības. Uzzīmē, uzraksti savu dzemdību plānu
„Māmiņām, kas nāk pie manis uzskaitē, lieku rakstīt „ideālo dzemdību plānu” jeb stāstu par to, kādas ideālā gadījumā būtu viņu dzemdības – kā sāktos, kā noritētu, kā piedzimtu mazulis un placenta, un ko darītu apkārtējie.” 
--- ārste, mājdzemdību vecmāte Dina Ceple
Dzemdību plāna galvenā doma ir iedrošināt topošos vecākus vairāk iesaistīties dzemdību norisē, iepazīties un izzināt dzemdību iestādes rutīnas. Dzemdību plāns ietver vēlamo dzemdību norisi un Tavu ieguldījumu, tas ir pavediens tiem, kas būs blakus, lai zinātu, kā tieši Tevi atbalstīt dzemdībās. Tāpat dzemdību plāns var kalpot kā rīks atvērtai sarunai ar mediķiem.
Tas nav matemātisks atskaites plāns, kas jāizpilda punktu pa punktam ar apziņu - ja kāds no tiem nav izpildīts, tad vai nu plāns bija slikts, vai izpildījums nelāgs. 

Lai uzrakstītu patiesi savu plānu, lai apzināties ko vēlies no sevis un citiem, nepieciešams iedziļināties tēmā par gatavošanos radībām, iekšējais dialogs ar sevi.


http://eva-img.24hstatic.com

Izvēlies savu dzemdību vietu
Viens no galvenajiem jautājumiem, izdarot izvēli par vietu, kurā laist pasaulē mazuli, ir atbilde uz jautājumu – kur es jūtos visdrošāk – stacionārā, dzemdību centrā vai mājās? Apkopojot informāciju par iespējamām dzemdību vietām, to ieguvumiem un riskiem, mēs, iespējams, nonāksim pie secinājuma, ka mūsu sajūtas par drošību var atšķirties no faktiem par reālo drošību, ko katra no iespējamām dzemdību vietām var mums sniegt. Balstoties uz ko – sajūtām vai faktiem – mēs izdarīsim savu izvēli, būs atkarīgs no katras pašas.

Jautājumi pārdomāšanai: Kas ir svarīgākais, kam ir jābūt vietā, kur gatavojaties laist pasaulē bērniņu?

Esi atklāta ar sevi, ieklausies sevī, izproti ko jūti

Katras dzemdības ir atšķirīgas, tāpat kā atšķirīgi ir visi cilvēki. Draudzeņu, mammu, māsu, vecmammu un internetā stāstītie dzemdību stāsti nav Tavi. Tev būs savas, unikālās dzemdības un tikai Tu vislabāk jūti kā vēlies tās piedzīvot. 

"Jo dziļāk sievietei izdodas sevi izjust un izprast, jo vairāk viņa pietuvojas tai patiesībai par radībām, ko mazulis vēlas viņai grūtniecības laikā pavēstīt” 

--- ārste, mājdzemdību vecmāte Dina Ceple

Drošības sajūtu, tuvojoties dzemdību laikam, sniedz:
  • apziņa: es spēju saprast un izstāstīt, kas ar mani notiek; 
  • es ļaujos notiekošajam un nesaspringstu; 
  • esmu atradusi uzticamu vecmāti, kas pieņems manas dzemdības un varu ar viņu konsultēties, un vajadzīgie telefoni man vienmēr ir līdzi, vai vismaz esmu kārtīgi iepazinusi izvēlēto dzemdību vietu;
  • soma ar dzemdībām nepieciešamajām mantām ir sakrāmēta – man tā nebūs jākravā pēdējā mirklī; galvenās turpmākās praktiskās dzīves nianses ir pārdomātas.
Love by Krista Evans Photography
Dzemdības ir jaunas dzīves sākums, pirmsdzemdību sagatavošanās un izglītošanās ir ļoti svarīga, lai varētu pieņemt lēmumus un piedzīvotu drošu, mierīgu un skaistu satikšanos ar savu mazuli.


Avoti:
Atziņas no Līgas Giniborgas "Piedzimt mammai un tētim" Stārķa grupiņas nodarbībām.
Lindas Rozenbahas raksts "Dzemdību plāns" žurnālā "Mans Mazais". Publicēts 2012. g. augustā.
Lindas Vītumas raksts "Kā es dzemdētu, ja neviens pasaulē mani netraucētu" http://www.kastanis.org. Publicēts 2009. g. 18. februārī.
Dinas Ceples raksts "Dzemdību plāns" http://www.mammamuntetiem.lv. Publicēts 2011. g. 20. augustā.
http://www.givingbirthnaturally.com
Linda Rozenbaha "Gaidības un Radības ar Prieku"
Pam England, Rob Horowitz "Birthing from Within: An Extra-Ordinary Guide to Childbirth Preparation"


Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru