sestdiena, 2016. gada 26. novembris

Ko bērni varētu mums pastāstīt par disciplinēšanu?

Foto: www.babycenter.com

Esmu mamma brīnišķīgam puisim, kuram šobrīd ir divi gadi un četri mēneši. Būt mammai man nozīmē ļoti daudz. Būt kopā ar bērniem man paticis vienmēr. Arī es sevi atceros kā cilvēku, kurš viemnēr ir sapratis bērnus un pusaudžus. Man vienmēr ir licies, ka vēlos būt mazo cilvēku pusē. Audzinot savu bērnu, esmu saskārusies ar daudz dažādām emocijām, arī ar robežu un bērna strukturēšanas jautājumiem. Es augu kopā ar manu mazo cilvēku. Viņš māca man sajust sevi.  

Mani uzrunāja un iedrošināja dažādi cilvēki. Lielākie komplimenti ko līdz šim esmu sanemusi ir: “Tu pārāk daudz iedziļinies bērnā”; “Tu esi pārāk iejūtīga”; “Tu esi pārāk saprotoša”. Tāda sajušana, iespējams, ir saistīta ar manis pašas audzināšanu konkrētā vecumā. Varbūt tāda sajušana ir saistīta ar to, ka ar bērniem pavadīju daudz laika jau kopš bērnības. Arī šobrīd mana ikdiena paiet kopā ar mūsu mazo cilvēku. Iespējams, pavadot daudz laika kopā ar bērniem, es sāku palēnām sevi identificēt ar viņiem.
Esmu piedzīvojusi brīžus, kad kādā kopīgā pasākumā mamma lūdz bērnu neskriet un nekāpt augstumos, bet man gribējās iedot bērnam roku, lai kopā, drošībā izmēģinātu kāpt, rāpot pa tuneļiem, mest mantas no otrā stāva. Dzirdot kā skan mantas nokrītot, redzot cik ātri nokrīt dažāda smaguma mantas. Esmu piedzīvojusi brīžus, kad ēdot pie galda, bērns sāk izlikt no šķivja ēdienu un spēlēties ar to, man ir vēlme pievienoties un celt no vārītām  burkānu ripiņām piramīdas. Esmu piedzīvojusi brīžus, kad atnākot ciemos, kāds bērns nevēlās palikt, nevēlās spēlēties, vēlās doties projām. Es kā cilvēks, kurš sagaidīja ciemiņus, jūtos bērna pusē. Es varētu salikt bērna kabatās konfektes, uzdāvināt viņam platu smaidu un atvadīties ar viņu kā ar labāko draugu.
Es arī redzu un sajūtu vecāku dažadās emocijas brīdī, kad bērns neattaisno gaidas. Mēģināju apkopot savas sajūtas un pārdomas. Dalos ar Tevi, mīļā mamma, tētis, omīte, opītis, onkulis, tante, auklīte… varbūt arī Tev šis palīdzēs mēģināt paskatīties uz notiekošo ar bērnu nedaudz citādāk.

Ko bērni varētu mums pastāstīt par disciplinēšanu:
  • Mīļā mamma, esi manā pusē. Kļūsti par manu sabiedroto. Nedomā kā padarīt mani pieklājīgu un ērtu apkārtējiem. Neizdomā dažādus trikus, paņēmienus. Nemēģini mani piekukuļot vai piespiest. Nekaunini mani. Es jūtu bailes mirklī, kad man tik ļoti vajag, lai esi manā pusē. Lūdzu pastasti man lēni un mierīgi ko vēlies no manis. Apturi mani laipni (nosakot skaidru robežu) pirms Tu kļūsti dusmīga. Tava laipnā attieksme un izvēles iespējas (Es redzu, ka Tu vēlies spēlēties. Nāc uzvilksim pamperi un drēbes. Pēc 5 minūtēm tu varēsi turpināt spēlēties) ļauj man vieglāk pieņemt Tavas prasības un norādījumus.
  • Mīļā mamma, nebaidies no manām emocijām reaģējot uz Tevis uzliktām robežām. Esmu apjucis ja Tu vilcinies, kautrējies vai izvairies. Man svarīgi, lai Tu skaidri pasaki ko vēlies. Es jūtos nedroši mirkļos, kad skaidri nesaprotu ko no manis sagaida un baidās no manām emocijām. Lūdzu apstājies un pagaidi, kamēr es pieņemu Tevis teikto. Es varu būt ļoti skaļš un intensīvs savā stāstījumā. Dod man laiku. Man ir daudz vieglāk, ja parādi man ceļu un virzienu kurā doties. Tadā veidā esmu brīvs un laimīgs.
  • Pastāsti man patiesību mierīgā un laipnā veidā. Esmu lēns Tevis sadzirdēšanā, bet ātrs Tevis atdarināšanā. Lūdzu saglabā vienu balss tembru. Man var būt nepieciešami vairāki atgādinājumi kamēr mācos. Es patiesi nevēlos būt kaitinošs.
  • Mīļā mamma, neskumsti un nedusmojies ja Tev neizdodas. Tādas reakcijas man liek justies nedroši. Man svarīgi zināt, ka Tu paliksi ar mani jebkuru vajadzību kontekstā. Man svarīgi redzēt, ka Tu spēj pieņemt mani. Man nav cita cilvēka, kuram šo lūgt.
  • Es turpinu atkārtot savu uzvedību tāpēc, ka šis jautājums man vēl nav skaidrs. Iespējams, Tu neesi pārliecināta par savu rīcību vai esi pārāk strauja un emocionāla savā rīcībā. Kad Tu man dusmās parādi ceļu un virzienu, esmu spiests turpināt savu uzvedību, lai saņemtu mierīgāku skaidrojumu. Man jāsaprot, ka šāda mana uzvedība nav pieņemama un arī jābūt pāriecinātam, ka kopā ar Tevi mēs tiksim ar šo galā. Man jāredz, ka arī Tu viegli tiec ar šo galā. Parādi man to mierīgi, pacietīgi, nemainīgi. Atļauj man ievilkt elpu uz 5 minūtēm. Tad turpini ar cieņu, nemainīgi, mierīgi un lēni, lai es sajūtu, ka esam tikpat ciešā saiknē ar Tevi kā līdz šim.
  • Pārdomā manu rīcību. Vienu, divas... vairākas reizes. Arī tad, kad redzi uzvedību kā nepareizu, nepieņemamu, smieklīgu, ārprātīgu. Man nav nepareizu un neadekvātu vēlmju, sajūtu un emociju. Ir nepareizi veidi kā tieku ar tām galā. Es mācos. Man svarīgi saprast, ka just īstās emocijas ir pieņemami un Tu turpini mani mīlēt. Man svarīgi zināt, ka Tu saproti mani.
  • Mīļā mamma, Tevis uzspiesta kārtīga sēdēšana, mierīga iešana, pareiza uzvedība, nekliegšana, tīras rokas ēdienreizes laikā… ir īsta spīdzināšana. Man svarīgi saprast, kad ir tie brīži, kad šāda mana uzvedība nav pieņemama. Lūdzu nekliedz, neuzstāj ar dzelžainu balsi, nepaliec strauja savos pieskārienos. Turpini mierīgi, nemainīgi – stingri, bet ar mīlestību. Mana lielākā vēlēšanās ir, lai Tu lepojies ar mani mājās, ciemos, ārā... Es mācos.
  • Saki man daudz “Jā!” mirkļos, kad daru lietas pareizi. Man ļoti svarīgs līdzsvars. Piepildi manus svara kausus ar pozitīvo “Jā!”, es tik ļoti gribētu to sadzirdēt biežāk.
  • Ļauj man sajust, ka pats spēju atrisināt problēmu. Ja mūsu uzskati ir atšķirīgi, man svarīgi saprast, ka kopā ar vecākiem es vienmēr atradīšu pareizo atrisinājumu. Un manas vajadzības tiks ņemtas vērā, mani nesteidzinās, ļaus mēģināt pašam risināt problēmu.
  • Mīļā mamma, PALDIES, ka Tu jau centies un mēģini. Paldies, ka ļauj man būt maziņam aunam, kas tiepjās un badās. Paldies, ka rādi man ceļu un virzienu. Paldies, ka esi pacietīga kad pārbaudu Tavu pacietību un robežas. Es ļoti mīlu savu vecāku mājas un katru savu draugu, katru savu skolotāju. Es vēlos uz mūžu būt Jūsu vismīļākais bērns Pasaulē. Un tādi esiet Jūs man – mani vislabākie vecāki Pasaulē.


Iedvesmas avoti:
Lekcijas un semināri Ģimenes psiholoģijas centrā LĪNA
Janet Lansbury Elevating Child Care blogs
www.creativechild.com
www.babycenter.com

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru