trešdiena, 2015. gada 15. aprīlis

Mīlestības hormons. 15 interesanti fakti par oksitocīnu.

http://www.bellybelly.com.au
Ja esi māmiņa un piedzīvoji dzemdības, visdrīzāk, būsi jau dzirdējusi par oksitocīnu un oksitocīna svarīgo nozīmi zīdot mazuli.

Oksitocīns ir hormons, kas kontrolē kontrakcijas dzemdību laikā un palīdz piena veidošanās procesā.

Šāds uzskats valdīja daudzus gadus, bet šis brīnišķīgais neiropeptīds pilda arī daudz citas funkcijas.

Kā saka Pasaules slavens dzemdību speciālists, Michael Odent:
"Apskatot jebkādu mīlesības aspektu mums jāsaprot, ka te ir iesaistīts oksitocīns."

Pētījumi liecina, ka oksitocīns nomierina un var uzlabot garastāvokli, pazemina asinsspiedienu un spēj nomākt smadzeņu daļas, kas atbild par baiļu veidošanos. Šis hormons var palīdzēt mazināt iekaisumu, stimulē vielmaiņas procesus, piemēram tādus kā, gremošana un augšana. 

http://www.freegreatpicture.com
Oksitocīns sastopams gan sieviešu, gan vīriešu asinīs, un tas palīdz sociāli mijiedarboties. Oksitocīns atbild par tādām sajūtām kā relaksācija, pašaizliedzība un mīlestība. Šis hormons veicina uzticēšanos apkārtējiem. Ir pat ziņas par to, ka oksitocīns palīdz autiskiem bērniem mācīties un kontaktēties. Tieši oksitocīns liek sirdij izkust, kad cilvēks ierauga mazus zīdaiņus, kaķēnus vai kucēnus.

Tāpat oksitocīns palīdz māmiņai pielāgoties visam jaunajam, kas notiek ar viņu un viņas mazuli pec dzemdībām.

Sintētiskais oksitocīns, kas tiek izmantots, lai izraisītu vai pastiprinātu kontrakcijas, nedarbojas organismā tāpat kā dabīgi sastopamais oksitocīns. Lai gan tas mehāniski rada tādu pašu ietekmi uz organismu, tomēr, tas nesekmē tādas pašas izjūtas un uzvedību.

Oksitocīns ir apbrīnojams hormons, kurš ir cilvēku organismā dažādos dzīves notikumos un mirkļos.
15 pasakaini un aizraujoši fakti par oksitocīnu: 

http://evidencebasedbirth.com
1. Oksitocīns atbrīvojas caur ritmiskiem impulsiem, un jo vairāk šādu impulsu, jo efektīvāk darbojas hormons. Mazuļa zīdīšana izraisa šādus impulsus, kas uzlabo piena veidošanos māmiņai. 

2. Liels oksitocīna pieplūdums māmiņai ir dzemdību laikā, arī mazulim dzimšanas brīdī oksitocīns ir augstā līmenī. 


3. Visaugstāko mīlestības hormona līmeni savā dzīvē sieviete sasniedz pēc mazuļa piedzimšanas, bet pirms placenta ir piedzimusi. Papildus hormona līmenis paaugstinās mirklī kad mazuli uzliek māmiņai uz vēdera un abi piedzīvo āda - āda kontaktu. Ir ļoti svarīgi ļaut māmiņai ar mazuli piedzīvot šo mirkli tikai divatā - netraucēti un neskarti baudīt vienam otru.

4. Āda - āda kontakts paaugstina oksitocīna izdalīšanos - tā var būt māmiņa ar mazuli uzreiz pēc piedzimšanas, vai tētis, kurš mazajam veic masāžu, vai tie ir mamma ar tēti, kas sadevušies rokās. 

5. Runājot par dzemdībām, epidurālā anestēzija var ietekmēt un bloķēt oksitocīna "pārvietošanās ceļus".

  
https://achildgrows.com

6. Prolaktīns, hormons, kas atbild par piena veidošanos, ir atkarīgs no oksitocīna.
Šo divu hormonu līmenis izteikti mijiedarbojas un ir atkarīgi viens no otra zīdīšanas laikā. Prolaktīns izstrādā pienu nepieciešamajā daudzumā, oksitocīns - "savāc", dzen to pa piena vadiem un nogādā areolā. Mazulis zīž krūts areolu un tādā veidā paēd. 

7. Kad mazulis "mīca" mammas krūti izdalās oksitocīns - tāpēc māmiņām zīdīšanas laikā jāļauj mazulim apskaut krūtis, nevajag mēģināt mazās rociņas turēt vai ņemt prom no krūts.


http://www.rolemommy.com

8. Oksitocīns palīdz māmiņai būt kopā ar saviem mazuļiem, sajūtot un mīlot viņus. Oksitocīna līmenis ir atkarīgs un mijiedarbojas ar māmiņas bērnu skaitu. Jo vairāk māmiņai ir mazuļu, jo augstāks ir oksitocīna līmenis - jo vairāk māmiņai mazuļu, jo vairāk mīlestības viņa izjūt un spēj dot.9. Oksitocīna atbrīvošanu var kavēt saspringtā vide, jo stresa hormoni aiztur oksitocīnu. Bet, vide, kurā cilvēks jūtas emocionāli atbalstīts un mierīgs, strādā par labu viņa hormoniem. 

http://i.ytimg.com
10. Oksitocīns palīdz ķermenim uzņemt barības vielas caur gremošanu. Grūtniecības laikā palīdz tālāk aizgādāt uzturvielas auglim. Pēc dzemdībām palīdz pārcelt uzturvielas māmiņas pienā.

11. Oksitocīnam ir tieša ietekme uz smadzeņu attīstību, it īpaši jaundzimušā smadzeņu garozas attīstību. (Neocortex latīņu valodā) 

12. Oksitocīns, kas izdalās krūts zīdīšanas laikā var uzlabot māmiņas veselību. (Nepieciešama papildus izpēte šajā jomā)

13. Pētījumi rāda, ka problēmām ar oksitocīna sistēmu ir saistība ar garīgās veselības jautājumiem, piemēram, šizofrēniju, atkarību no narkotikām un pašnāvību. 

13. Oksitocīns izdalās orgasma (vīriešu un sieviešu) laikā. Orgasms sniedz cilvēkiem gan fizisko, gan emocionālo veselību, tāpēc neaizmirstiet par savu partneri.

http://imgsdown.1mobile.com
15. Oksitocīns izdalās arī sociālās mijiedarbības laikā. Piemēram, ieturot maltīti draugu lokā, apskaujot tuvu un mīļu cilvēku, pat tad, ja mīļo savu mājdzīvnieku. 
Tātad, ja jūs jūtat iekšēju pagurumu vai skumjas, pavadiet kvalitatīvi laiku ar kādu jums mīļu cilvēku. Apskaujaties, pagariniet apskāvienu un iegrimstiet tajā, izbaudiet un relaksējaties, lai saprastu, ka pēcāk jūsu sajūtas mainīsies. 
Vai arī pavadiet divatā laiku ar savu partneri... - šeit tālāk neturpinu un ļauju vaļu jūsu fantāzijaiInformācijas avoti: 
http://www.bellybelly.com.au; 
https://en.wikipedia.org; 
http://lv.kkm.lv

1 komentārs: